Osobnosti

Konec „papírování“. AI nejvíc promění kancelářskou práci, predikuje Microsoft

Internet, mobilní telefon a umělá inteligence. To jsou tři největší technologické zlomy našeho věku. Říká to Petr Karásek, manažer, který má v Microsoftu na starost strategii produktů Power Platform mířících do střední a východní Evropy, na Blízký východ i do Afriky. Zatímco u internetu a mobilních telefonů už velmi dobře víme, co přinesly, u umělé inteligence máme pořád spíš očekávání. Karásek v Microsoftu působí 21 let, celou svoji kariéru se zabýval podnikovými systémy a nástroji pro efektivizaci chodu firem a v rozhovoru naznačuje, kde všude se nástup nové technologie projeví.

Teď si s AI hrajeme, pojďme ji doopravdy plně využít, říká šéf prg.ai Kačena

Umělá inteligence je budoucnost, slyšíte poslední týdny všude kolem sebe. Lidé z organizace prg.ai to říkají taky. Jenže oni to říkají už několik let, takže teď mají jejich slova o dost větší váhu. Organizace si dala za úkol propojovat vědce, firmy a veřejnou správu, aby mohly technologie spjaté s umělou inteligencí co nejvíc naplnit svůj potenciál. V čem spočívá ten největší a co je potřeba udělat pro jeho zhmotnění, vysvětluje v rozhovoru Lukáš Kačena, který spolek vede. Mimochodem, kdo by se o tom všem rád dozvěděl víc, má možnost. V průběhu října a listopadu se totiž ve čtyřech českých městech konají Dny AI.

Proč jsme se vrhli na SAP? Osm z deseti největších u nás ho má

Před časem společně Milan Sameš a Karol Kubeczka iniciovali v rámci IT skupiny Aricoma vznik nové divize SAP. Pro další růst skupiny naprosto pochopitelný krok. Už proto, že v mnoha ukazatelích je SAP v oblasti podnikových aplikací celosvětovým lídrem, řada nejvýznamnějších globálních či regionálních hráčů v oblasti energetiky, telekomunikací, bankovnictví, retailu nebo výroby řídí svůj byznys v systému SAP a třeba v České republice jej využívá osmdesát ze stovky největších a nejúspěšnějších společností. A právě sem Aricoma míří také.

Přestěhovat 590 serverů za čtrnáct dní? To je rodeo

„Loňský červenec proběhl, aniž bych si toho vlastně všimnul,“ usmívá se dnes Jiří Veselý na obří stěhovací akci, kdy řídil přesun 590 serverů společnosti RedHat ze starých do nových kanceláří. Tou dobou pracoval s kolegy obvykle okolo dvanácti hodin denně – nebo spíše do chvíle, dokud všichni fyzicky neodpadali. Ale povedlo se. A zejména díky intenzivní akci ‚kulový blesk‘ (v IT řeči ‚rodeo‘), stál letos na konferenci Aricoma na pódiu mezi dvanáctkou oceněných zaměstnanců, nových členů Up Clubu.

Nová Aricoma bude silnější. I pro větší byznys na západ od Česka

Bylo to v plánu už před pěti lety, kdy se na českém trhu objevila značka Aricoma: jednotlivé části největšího českého IT holdingu sice fungovaly pod vlastními názvy, ale vědělo se, že časem se ještě víc propojí. Teď je ten čas. Místo značek jako Autocont, AEC, Komix, CES EA a podobně se už budou zákazníci setkávat jen s názvem Aricoma. „Rebranding je vyústěním procesu, abychom skutečně působili jako jedna firma. Chceme, aby nás trh vnímal jako jednu silnou značku,“ říká Milan Sameš, CEO Aricoma.

Výzva, která není pro každého: Jak se koordinuje 160členný IT tým?

Nebude to jednoduché. Budete se muset domluvit se spoustou lidí z různých prostředí, vyhovět legislativě, ale zároveň splňovat všechna bezpečnostní opatření, která vyžaduje bankovní prostředí. Leckdo by si řekl, že tohle rozhodně není pracovní úkol pro něj, a šel by od toho. Karel Hájek, senior project manager v Autocontu, ale právě takové projekty vyhledává. To on jako koordinátor stojí za úspěšným projektem migrace interních systémů České spořitelny. Společně s dalšími seniorními manažery a team leadery koordinoval ve výsledku 160členný tým a 5 subdodavatelů, přičemž změny měly dopad řádově na 15 tisíc uživatelů. A právě díky tomu se stal členem UpClubu, a získal tak nejvyšší možné firemní ocenění.

„Ten náš digitální stát.“ Co brání rychlejší digitalizaci České republiky?

Stát je snadný terč. Proč v roce 2023 ještě není veškerá komunikace s úřady plně digitální? Proč, když jsou technologie připraveny? Proč, když soukromé firmy digitalizovat své procesy dokážou? Proč, když je naše země líhní šikovných IT odborníků, to u nás není jako v Estonsku? Otázek, které bychom na náš digitální stát měli, je nepřeberné množství. Ale odpovědi bohužel tak jednoduché nejsou, což dokládá i rozhovor s Tomášem Rutrlem, výkonným ředitelem společnosti Komix. Tedy společnosti, jež už od devadesátých let pomáhá státu na různých úrovních „digitalizovat“ – vyvíjí a implementuje informační systémy pro eGovernment či eHealth. A jež je od března roku 2021 součástí největší české IT skupiny Aricoma.

Nabízím mimořádné byznysové dobrodružství. Přesto hledám lidi těžko

Když na začátku letošního roku britská komise definitivně stvrdila, že skupina KKCG smí převzít provozovatele britské národní loterie – tradiční společnost v tradičně mimořádně konzervativní zemi – jako by se pomyslně definitivně potvrdilo také to, že český byznys už se dokázal vymanit ze škatulky rozvíjející se ekonomiky z Východu a může rozehrávat vyrovnané partie s těmi nejlepšími na evropské či globální scéně.

V Bruselu už se na nás dívají jinak, říká muž stojící za miliardovým IT dealem pro Evropskou komisi

V polovině roku 2021 společnost ARICOMA Group, tehdy ještě pod hlavičkou jedné ze svých částí AUTOCONT, oznámila, že uspěla ve výběrovém řízení pro Evropskou komisi a stane se dodavatelem technologií i konzultačních služeb pro datová centra ve více než v padesáti evropských institucích – včetně například Evropského parlamentu, Europolu, Frontexu, Evropského soudního dvora nebo samotné Evropské komise. Všechno v celkovém objemu vyšších desítek milionů eur v průběhu čtyř let. Už řečí čísel to zní jako mimořádný příběh, ale story v pozadí je ještě o kus zajímavější. Čekejte lockdown, uzavřené hranice, čipový hladomor, nedůvěru k Čechům, bruselské zákulisí a také obyčejnou touhu to zkusit. Velmi otevřeně vypráví Jaromír Babinec, ředitel ARICOMA Group pro fúze, akvizice a strategii.

Česko.Digital: Kdo je naštvaný, ten stojí o změnu

Technologie mají velkou moc měnit svět. Jen se to s nimi musí umět. Česko.Digital se to první snaží už čtyři roky pořád připomínat a tomu druhému co nejvíc pomáhat. Hlavně moderováním tvorby projektů, které technologie využívají, propojováním zadavatelů IT zakázek a těch, kdo na nich pracují, a také šířením konceptu expertního dobrovolnictví. To má totiž podle vedení spolku reprezentovaného Jakubem Nešetřilem a Evou Pavlíkovou potenciál změnit Česko víc než kterýkoliv z jednotlivých nápadů.

Digitální transformaci nezajistí firmy nebo technologie. Musí o ni stát občané

Možná už vám to ani nedochází, ale covidová pandemie pomohla zdomácnět řadě technologických řešení. Online videohovory, možnost spravovat soubory kolektivně na dálku a spousta dalších specifických pomůcek pro různé obory. Kam ale pokrok jako by vůbec neodrazil, je státní správa. O digitální transformaci se pořád víc mluví, než kolik se toho děje. Čím to? Právě nad tím se v rozhovoru zamýšlí Milan Sameš, CEO největšího IT hráče na tuzemském trhu ARICOMA Group. Digitální transformace je totiž podle něj jen důsledek. Jako první musí dojít na velké legislativní změny a posun v tom, jak přemýšlíme.

28 hodin v Malmö. Jak vypadá „hackovací“ jízda?

Potká se Švédka, Slovák a Češka v hotelovém lobby. A není to začátek dobré anekdoty, ale start osmadvacetihodinové jízdy plné dat, pokreslených flipchartů, otevřených notebooků, rychlého vývoje aplikací, intenzivních týmových porad. Ale také ping-pongu, stolního fotbálku, piva, vína a zrychleného odpočinku. Vítejte na hackatonu, který v jihošvédském Malmö pořádá společnost Stratiteq. A protože od září 2021 patří do skupiny ARICOMA Group, dorazila do Švédska také početná skupinka Čechů a Slováků. 

1 2