Kdyby naše systémy nefungovaly, lidé vyjdou do ulic

19. 12. 2022

 

Na jaře roku 2021 se k Aricomě přidala společnost KOMIX, která tři desítky let patřila k tomu vůbec nejlepšímu na tuzemském IT trhu. Dnes její experti tvoří obchodní jednotku (business unit, BU) Aricomy nazvanou přiléhavě Digital. Zaměřují se výhradně na vývoj zakázkového softwaru – pro stát, Evropskou unii, ministerstva, ale taky pro Škoda Auto, Nestlé nebo Porsche ČR. „Naše systémy nejsou vidět na první pohled, přesto je v nich každý Čech,“ říká Tomáš Rutrle, ředitel BU Digital. „A kdyby spadly, lidé by vyšli do ulic, protože řeší opravdu zásadní věci,“ dodává s úsměvem člověk, který ve volném čase rád létá.

Vstupem pod křídla Aricomy získal jeho tým globálnější ambice. „S oblibou říkám, že jsme vstoupili do období Komix 4.0. Začínali jsme v devadesátých letech s unixovými operačními systémy a databázemi Informix a poměrně brzy jsme získali zajímavé klienty z řad zdravotních pojišťoven, magistrátu, ministerstev.

Na přelomu tisíciletí jsme se na krátký čas ocitli v německých rukou, ale jen do chvíle, než praskla ‚dotcomová bublina‘. Pak si společníci přebrali společnost zpátky a začali se hodně zabývat světem systémových integrací, infrastruktury nebo bezpečnosti. Od roku 2013, kdy jsem převzal podíl po Petru Kučerovi, jsme se rozhodli, že se budeme soustředit výhradně na softwarový vývoj,“ přibližuje předchozí fáze společnosti Tomáš Rutrle.

SYSTÉMY, NA KTERÝCH ZÁLEŽÍ

Soudě podle čísel to byla skvělá sázka. Firma totiž dokázala znásobit více než třikrát roční obrat a znásobila počet zaměstnanců. „Děláme systémy, na kterých záleží. Ty, jež si nemohou dovolit výpadek,“ vysvětluje Tomáš Rutrle. Patří mezi ně evidence obyvatel pro ministerstvo vnitra, údaje o narozených, úmrtích, sňatcích, rozvodech i stěhování. Schengenský informační systém, v němž policie schengenských států sdílí informace o pohřešovaných a hledaných lidech, ukradených autech, lodích a letadlech nebo uměleckých předmětech. Pro Českou správu sociálního zabezpečení připravila projekt eNeschopenky, který byl v dubnu 2022 vyhodnocen IT projektem roku v České republice. „Všechno jsou to systémy, jež musí fungovat bez chyb. Pokud by s nimi byla potíž, nebyl by možný volný pohyb osob po Evropské unii, mámy by nedostaly příspěvek na péči o dítě, kolabovaly by nemocenské, nefungovaly matriky. Některé chyby v nich by nejspíš přiměly lidi, aby vyrazili do ulic. Proto máme zodpovědnost přímo ve své DNA,“ říká Tomáš Rutrle.

Hned ale dodává, že státní správa už dnes tvoří jen asi 45 % celkového obratu společnosti. Situace se začala hodně měnit s příchodem koncernu Škoda Auto do portfolia. „Projekty pro státní správu jsou zásadní, ale z technologického hlediska jsou v některých ohledech trochu staromódní a očekává se od nich především funkčnost. V rámci našich projektů pro Škodu, na kterých dnes dělá už více než stovka našich lidí, pracujeme v cloudu, vývoj je často agilní a výsledné řešení jsou modernější a působivější,“ popisuje spolupráci s legendárním výrobcem automobilů Tomáš Rutrle.

VELKÁ OČEKÁVÁNÍ

„Evropský či světový rozměr je pro nás další výzva, pro níž Aricomě přinášíme solidní kompetenci při realizaci velkých softwarových projektů. Nikoli pouze v podobě teamleasingového nebo bodyleasingového obchodování, ale skutečně velkého projektového byznysu,“ uzavírá Tomáš Rutrle.

„Všechno jsou to systémy, jež musí fungovat bez chyb. Pokud by s nimi byla potíž, nebyl by možný volný pohyb osob po Evropské unii, mámy by nedostaly příspěvek na péči o dítě, kolabovaly by mzdy.“

Na motorce kolem světa za 606 dní

11. 6. 2024

 

65 000 kilometrů, 22 zemí a 606 dní. Motorkář a cestovatel Vojta Lavický se v roce 2016 vydal se svojí tehdejší přítelkyní na životní cestu kolem světa. Díky tomu na vlastní oči viděl zapadlé peruánské vesničky i národní park Huascarán, pastviny s jurtami a divokými koni v Kyrgyzstánu nebo mongolskou měsíční krajinu. Cesta mu mnohokrát ukázala, že všechno zlé je k něčemu dobré a že nejdůležitější na cestování je sebrat odvahu a skutečně odjet.

Časem budeme chránit i díla AI, chce to ale ještě vývoj

13. 12. 2023

 

Přišla nová technologie a spolu s ní spousta nových otázek. Kolikrát jste už tohle zažili? Právnička Petra Dolejšová mnohokrát a zrovna teď neřeší skoro nic jiného než právní aspekty využívání umělé inteligence. „Točíme se kolem otázek, komu výstupy z AI patří, jestli je možné generovat obrázky konkrétních lidí a jestli lze využívat styly, jako je malíř Mucha nebo hrdinové z marvelovských filmů. Všechno z toho je právně celkem jasné, ale ukazuje se, že lidé pořád ještě tápou v podstatě autorského práva,“ zamýšlí se odbornice, podle které nás čeká daleko větší přemýšlení – komu „přišijeme“ odpovědnost za případné prohřešky technologií.

Každý devátý komentář na sítích je nenávistný. Tak jsme to začali řešit

9. 11. 2023

 

Obrazy, které si spojujeme s válkou na Ukrajině, jsou v zásadě tradiční. Tankové brigády, zákopové linie, vojáci odění do maskáčových barev, krev, zranění a zničená města. Ty pravé kořeny války a mocenských sporů ale často ke spatření nejsou. Nemají svou tvář, svoji konkrétní podobu, svůj hmatatelný produkt. Odehrávají se především v našich hlavách a dlouhodobě ovlivňují to, co kolem sebe vidíme a slyšíme. Nebo to, do jakých sociálních skupin nás přiřazuje naše aktivita na internetu společně s pokročilými algoritmy. Právě tady se dokáží jednoduše budit silné emoce, nenávist nebo zloba. A lidé s mocí nebo touhou někoho ovládat to dobře vědí.