Kdyby naše systémy nefungovaly, lidé vyjdou do ulic

Na jaře roku 2021 se k Aricomě přidala společnost KOMIX, která tři desítky let patřila k tomu vůbec nejlepšímu na tuzemském IT trhu. Dnes její experti tvoří obchodní jednotku (business unit, BU) Aricomy nazvanou přiléhavě Digital. Zaměřují se výhradně na vývoj zakázkového softwaru – pro stát, Evropskou unii, ministerstva, ale taky pro Škoda Auto, Nestlé nebo Porsche ČR. „Naše systémy nejsou vidět na první pohled, přesto je v nich každý Čech,“ říká Tomáš Rutrle, ředitel BU Digital. „A kdyby spadly, lidé by vyšli do ulic, protože řeší opravdu zásadní věci,“ dodává s úsměvem člověk, který ve volném čase rád létá.

Vstupem pod křídla Aricomy získal jeho tým globálnější ambice. „S oblibou říkám, že jsme vstoupili do období Komix 4.0. Začínali jsme v devadesátých letech s unixovými operačními systémy a databázemi Informix a poměrně brzy jsme získali zajímavé klienty z řad zdravotních pojišťoven, magistrátu, ministerstev.

Na přelomu tisíciletí jsme se na krátký čas ocitli v německých rukou, ale jen do chvíle, než praskla ‚dotcomová bublina‘. Pak si společníci přebrali společnost zpátky a začali se hodně zabývat světem systémových integrací, infrastruktury nebo bezpečnosti. Od roku 2013, kdy jsem převzal podíl po Petru Kučerovi, jsme se rozhodli, že se budeme soustředit výhradně na softwarový vývoj,“ přibližuje předchozí fáze společnosti Tomáš Rutrle.

SYSTÉMY, NA KTERÝCH ZÁLEŽÍ

Soudě podle čísel to byla skvělá sázka. Firma totiž dokázala znásobit více než třikrát roční obrat a znásobila počet zaměstnanců. „Děláme systémy, na kterých záleží. Ty, jež si nemohou dovolit výpadek,“ vysvětluje Tomáš Rutrle. Patří mezi ně evidence obyvatel pro ministerstvo vnitra, údaje o narozených, úmrtích, sňatcích, rozvodech i stěhování. Schengenský informační systém, v němž policie schengenských států sdílí informace o pohřešovaných a hledaných lidech, ukradených autech, lodích a letadlech nebo uměleckých předmětech. Pro Českou správu sociálního zabezpečení připravila projekt eNeschopenky, který byl v dubnu 2022 vyhodnocen IT projektem roku v České republice. „Všechno jsou to systémy, jež musí fungovat bez chyb. Pokud by s nimi byla potíž, nebyl by možný volný pohyb osob po Evropské unii, mámy by nedostaly příspěvek na péči o dítě, kolabovaly by nemocenské, nefungovaly matriky. Některé chyby v nich by nejspíš přiměly lidi, aby vyrazili do ulic. Proto máme zodpovědnost přímo ve své DNA,“ říká Tomáš Rutrle.

Hned ale dodává, že státní správa už dnes tvoří jen asi 45 % celkového obratu společnosti. Situace se začala hodně měnit s příchodem koncernu Škoda Auto do portfolia. „Projekty pro státní správu jsou zásadní, ale z technologického hlediska jsou v některých ohledech trochu staromódní a očekává se od nich především funkčnost. V rámci našich projektů pro Škodu, na kterých dnes dělá už více než stovka našich lidí, pracujeme v cloudu, vývoj je často agilní a výsledné řešení jsou modernější a působivější,“ popisuje spolupráci s legendárním výrobcem automobilů Tomáš Rutrle.

VELKÁ OČEKÁVÁNÍ

„Evropský či světový rozměr je pro nás další výzva, pro níž Aricomě přinášíme solidní kompetenci při realizaci velkých softwarových projektů. Nikoli pouze v podobě teamleasingového nebo bodyleasingového obchodování, ale skutečně velkého projektového byznysu,“ uzavírá Tomáš Rutrle.

„Všechno jsou to systémy, jež musí fungovat bez chyb. Pokud by s nimi byla potíž, nebyl by možný volný pohyb osob po Evropské unii, mámy by nedostaly příspěvek na péči o dítě, kolabovaly by mzdy.“

Časem snad budeme chránit i díla AI, chce to ale ještě vývoj, říká právnička Dolejšová

Přišla nová technologie a spolu s ní spousta nových otázek. Kolikrát jste už tohle zažili? Právnička Petra Dolejšová mnohokrát a zrovna teď neřeší skoro nic jiného než právní aspekty využívání umělé inteligence. „Točíme se kolem otázek, komu výstupy z AI patří, jestli je možné generovat obrázky konkrétních lidí a jestli lze využívat styly, jako je malíř Mucha nebo hrdinové z marvelovských filmů. Všechno z toho je právně celkem jasné, ale ukazuje se, že lidé pořád ještě tápou v podstatě autorského práva,“ zamýšlí se odbornice, podle které nás čeká daleko větší přemýšlení – komu „přišijeme“ odpovědnost za případné prohřešky technologií.

Konec „papírování“. AI nejvíc promění kancelářskou práci, predikuje Microsoft

Internet, mobilní telefon a umělá inteligence. To jsou tři největší technologické zlomy našeho věku. Říká to Petr Karásek, manažer, který má v Microsoftu na starost strategii produktů Power Platform mířících do střední a východní Evropy, na Blízký východ i do Afriky. Zatímco u internetu a mobilních telefonů už velmi dobře víme, co přinesly, u umělé inteligence máme pořád spíš očekávání. Karásek v Microsoftu působí 21 let, celou svoji kariéru se zabýval podnikovými systémy a nástroji pro efektivizaci chodu firem a v rozhovoru naznačuje, kde všude se nástup nové technologie projeví.

Teď si s AI hrajeme, pojďme ji doopravdy plně využít, říká šéf prg.ai Kačena

Umělá inteligence je budoucnost, slyšíte poslední týdny všude kolem sebe. Lidé z organizace prg.ai to říkají taky. Jenže oni to říkají už několik let, takže teď mají jejich slova o dost větší váhu. Organizace si dala za úkol propojovat vědce, firmy a veřejnou správu, aby mohly technologie spjaté s umělou inteligencí co nejvíc naplnit svůj potenciál. V čem spočívá ten největší a co je potřeba udělat pro jeho zhmotnění, vysvětluje v rozhovoru Lukáš Kačena, který spolek vede. Mimochodem, kdo by se o tom všem rád dozvěděl víc, má možnost. V průběhu října a listopadu se totiž ve čtyřech českých městech konají Dny AI.