Přestěhovat 590 serverů za čtrnáct dní? To je rodeo

„Loňský červenec proběhl, aniž bych si toho vlastně všimnul,“ usmívá se dnes Jiří Veselý na obří stěhovací akci, kdy řídil přesun 590 serverů společnosti RedHat ze starých do nových kanceláří. Tou dobou pracoval s kolegy obvykle okolo dvanácti hodin denně – nebo spíše do chvíle, dokud všichni fyzicky neodpadali. Ale povedlo se. A zejména díky intenzivní akci ‚kulový blesk‘ (v IT řeči ‚rodeo‘), stál letos na konferenci Aricoma na pódiu mezi dvanáctkou oceněných zaměstnanců, nových členů Up Clubu.

Ale pojďme zpátky k výzvě, kterou před brněnskou pobočku Autocontu postavila jiná technologická společnost z regionu – gigant RedHat, jenž potřeboval svoji serverovnu s nejrůznějšími druhy hardwaru přestěhovat během čtrnácti dnů z jedné lokality do druhé. 

„Už ve chvíli, kdy jsem zjistil, že na celý přesun budeme mít jen dva týdny, mi v hlavě začaly blikat červené kontrolky. Protože bylo jasné, že nebude prostor na jakoukoli improvizaci. Naštěstí jsme udělali všechno možné v předstihu. U zákazníka jsme si zajistili přístup do serverovny dříve, abychom si mohli zmapovat, odkud a kam které kabely vedou. Ale spojili jsme se také například s výtahovou firmou v nových kancelářích, aby její technici byli připraveni do hodiny přijet. A vyplatilo se to, protože se výtah skutečně v jednu chvíli zaseknul,“ popisuje Jiří Veselý.

Třikrát měř

Okřídlené „dvakrát měř“ zkrátka platí. Protože, kdokoli IT rodeo už absolvoval, dobře ví, že největším problémem jsou právě rozměry dveří, oken a aut. „Pokud vám chybí kabel, není to žádný problém, nový seženete do hodiny. Ale pokud se s racky nevejdete do dodávek nebo se s nimi nevytočíte na schodišti, je to často neřešitelná komplikace,“ dodává.

Spolupráce RedHatu a Autocontu (či celé skupiny Aricoma) probíhá na trochu jiné úrovni – typicky v rámci softwarových řešení pro státní či veřejné instituce. Tentokrát však oslovil RedHat divizi, která se stará o fyzické stěhování. Proč právě ji? Podle Jiřího Veselého šlo zejména o velikost firmy a komplexnost nabízených služeb. „Naše konkurence obvykle nenabízí celý balík služeb. Jedni umějí hardware, druzí software, třetí logistiku, čtvrtí kabeláže. My jsme díky naší velikosti univerzálním partnerem, který vyřeší všechno a zákazník má jistotu, že to bude na začátku i na konci perfektně fungovat. I proto mi přijde trochu nefér, že jsem byl mezi oceněnými jen já, protože na projektu makal větší tým lidí,“ říká Jiří Veselý.

vesely_spis-ne.jpg.    Jiří Veselý se stal novým členem Up Clubu.

Velikost firmy je ale také osobním důvodem pro Jiřího Veselého, proč po studiích zakotvil právě v Autocontu. „Vybíral jsem společnost, ve které existuje prostor pro růst. Aricoma je dnes rozkročena mezi státní a veřejný sektor, pokrývá celý segment IT od opravy notebooků po digitální transformaci a stále častěji proniká také na zahraniční trhy.“ Posun do mezinárodních projektů však v nejbližší době neplánuje. I proto, že chystá svatbu s dlouholetou přítelkyní a řeší také vlastní stěhování.

Nejhorší je mít vše na jednom místě

Co je dnes v oblasti serverů vůbec největším trendem? „Pozorovat rozvoj IT je zážitek. Sleduju vývoj superpočítačů, umělé inteligence, optických řešení v oblasti ukládání dat. A pokud dokážeme umělou inteligenci správně a zavčas implementovat do našich řešení, budeme mít v rukou velký trumf směrem do budoucna. Vím, že na tom kolegové momentálně intenzivně pracují. Z druhé strany, v oblasti hardware se toho tolik nemění, v principu všechno běží na stejném železu. Tím největším trendem je pro mě tak rozhodně hyperkonvergovaná infrastruktura – všechno se stlačuje do čím dál menších celků. Co dřív zabralo celý rack, zvládne dnes jeden server. On je ale o to komplikovanější a složitější, člověk musí vědět, jak funguje. Ale o to je náš obor zábavnější,“ říká Jiří Veselý.

A jakou strategii by specialista na servery doporučil firmám při ukládání dat? Není to ani ryzí cloud, ani ryzí on-premise. „Rozhodně bych zvolil určitou formu hybridní strategie, protože mít data u sebe je vždycky nějaká jistota. Ale zároveň riziko, pokud mi zašifrují jednu lokalitu, potřebuju zálohu někde jinde. Základ je mít vše na dvou oddělených místech. Mít to odděleno a zálohovat a zálohovat, protože počet kybernetických útoků opravdu roste prakticky týden co týden,“ uzavírá čerstvý člen Up Clubu skupiny Aricoma. 

"Pokud dokážeme umělou inteligenci správně a zavčas implementovat do našich řešení, budeme mít v rukou velký trumf směrem do budoucna."

Útoky přes kurýrní služby i úřady. Hackeři jdou pořád blíž k lidem

Když se kyberbezpečnostní experti antivirové firmy ESET dívají do statistik technologických útoků za poslední dva tři roky, můžou podat různé zprávy. Jejich data ukazují, že Česko se navzdory různým pochybám stalo vyspělou ekonomikou se vším všudy, čelí totiž útokům stejné míry a závažnosti jako jakékoliv západní země. Jasně z nich plyne i to, že množství detekovaného malwaru a hlavně phishingu rychle roste. Má nové formy, rozeznat je je čím dál složitější a ukazuje se, že celé hackerské prostředí se obchodně profesionalizuje. O tom všem mluvili na zářijové konferenci Aricomy Techfórum.

Konec „papírování“. AI nejvíc promění kancelářskou práci, predikuje Microsoft

Internet, mobilní telefon a umělá inteligence. To jsou tři největší technologické zlomy našeho věku. Říká to Petr Karásek, manažer, který má v Microsoftu na starost strategii produktů Power Platform mířících do střední a východní Evropy, na Blízký východ i do Afriky. Zatímco u internetu a mobilních telefonů už velmi dobře víme, co přinesly, u umělé inteligence máme pořád spíš očekávání. Karásek v Microsoftu působí 21 let, celou svoji kariéru se zabýval podnikovými systémy a nástroji pro efektivizaci chodu firem a v rozhovoru naznačuje, kde všude se nástup nové technologie projeví.

Jak umělá inteligence pomáhá lékařům v oblasti popálenin?

Pozor, tohle téma opravdu bolí. Společně s Jitkou Schořovou a Miroslavem „Mikim“ Volkem se totiž budeme bavit o popáleninách. Konkrétně o tom, jakým způsobem mohou do diagnostiky popálenin vstoupit data, anotace, umělá inteligence, mobilní aplikace nebo pokročilé metody rozpoznávání obrazu. Právě takový úkol totiž od největšího popáleninového centra v České republice (a jednoho z největších v Evropě) Fakultní nemocnice Královské Vinohrady dostal tým vývojářů společnosti SYSCOM Software. A ta už je – konkrétně od začátku letošního léta – součástí největší české IT skupiny Aricoma.